Zalety i właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata zdobywa coraz większą popularność. Na pewno słyszałeś/łaś przynajmniej niektóre z plotek krążących właśnie wokół zielonej herbaty. Zielona herbata ma pomagać w odchudzaniu, poprawiać stan zdrowia, chronić Cię przed chorobami – o co właściwie tyle zamieszania i ile w tym prawdy?

Azjatycka kultura od wieków wykorzystuje zieloną herbatę i jej ekstrakty by polepszyć swoje zdrowie? Sekret zielonej herbaty tkwi w jej potężnych pokładach antyoksydantów, które pochodzą z rodzaju chemicznych substancji zwanych polifenolami. Chociaż zarówno czarna, zielona i wszystkie inne rodzaje herbat pochodzą z tych samych liści rośliny zwanej herbatą chińską (Camellia sinensis) to różnica polega na sposobie ich przetwarzania. Liście zielonej herbaty są poddawane działaniu pary, natomiast liście używane do robienia czarnej i innych herbat są fermentowane i utleniane (oksydowane). Im bardziej liście są sfermentowane, tym mniejsza zawartość polifenoli. Najbardziej aktywny z polifenoli zielonej herbaty jest znany jako EGCG (epigallocatechin gallate). Działa one neutralizująco na wolne rodniki, które z kolei są przyczyną niszczenia komórek i pozostawiają ciało podatne na ciężkie choroby.

Istnieje masa sugerowanych korzyści zdrowotnych pochodzących z zielonej herbaty. Może być parzona i pita jako napar, może być w formie ekstraktu przygotowana jako napój (na ciepło lub zimno) lub też może być stosowana w formie kapsułek z aktywnymi składnikami jako suplementy diety.

Są trzy główne powody dodawania zielonej herbaty lub jej suplementów do twojej diety, aby czuć się znacznie lepiej i zdrowiej.

 1. Odchudzanie i utrzymanie zdrowej wagi ciała.
  Wiele ośrodków naukowych prowadziło badania by nie tylko wierzyć, ale także potwierdzić, że konsumpcja zielonej herbaty poprawia metabolizm. To z kolei może wspierać utratę wagi czy też jej późniejsze utrzymanie w granicach normy. Koncentracja polifenoli w herbacie, zwłaszcza katechin, pomaga poprawiać termogenezę, a tym samym tempo w jakim twoje ciało spala kalorie. Podniesiony w ten sposób metabolizm pomaga w odchudzaniu i utracie zbędnych kilogramów. Dodanie suplementów z zielonej herbaty do twoich zasad zdrowego odżywiania może pomóc Ci spalić więcej kalorii podczas dnia.
 2. Nowotwory.
  Wolne rodniki są naturalnie pojawiającymi się produktami, kiedy komórki w naszym organizmie używają tlenu. Niestety toksyny środowiskowe, takie jak promienie UV ze słońca, zanieczyszczenie środowiska, dym z papierosów, przetwarzanie żywności, itd. powodują wzrost tych wolnych rodników, co może nadmiernie niszczyć zdrowe komórki. Daje to zauważalne, czasami nawet poważne efekty klasyfikujące się od przedwczesnego starzenia się, aż do rozwoju poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak konkretny rodzaj raka i chorób serca.
  Polifenole znajdujące się w zielonej herbacie pomagają zneutralizować wolne rodniki, co może grać znaczącą rolę w zwalczaniu komórek rakowych. Podczas gdy kilka badań opartych na laboratoriach i populacji pokazały, że zielona herbata może pomagać chronić przed rakiem, to jednak po tych badaniach niemożliwym jest kategoryczne stwierdzenie, że zielona herbata bez względu na wszystko chroni ludzi przed rakiem. Współczynnik zachorowań na nowotwory zdaje się być niższy w krajach takich jak Japonia, gdzie ludzie regularnie piją zieloną herbatę. Niektóre badania laboratoryjne sugerują, że zielona herbata może pomagać chronić lub zwalniać rozwój konkretnych typów raka, ale badania oparte na ludziach pokazują jednak różne wyniki. Choć nadal prowadzi się nad tym badania, lecz można stwierdzić, że zielona herbata i jej suplementy są bezpieczne dla większości dorosłych, jeśli są zażywane w odpowiednich dawkach.
 3. Cholesterol.
  W ostatnich latach wysoki poziom cholesterolu stał się poważnym problemem w krajach wysoko rozwiniętych. Badania wykazały, że zielona herbata może obniżyć całkowicie poziom cholesterolu, a nawet podnieść HDL tzw. dobry cholesterol w organizmie – czy to nie jest doba wiadomość? Badanie oparte na wynikach wśród małej grupy osób wykazało, że mężczyźni, którzy pili zieloną herbatę byli bardziej podatni na obniżenie cholesterolu niż ci, którzy jej nie pili.

To wszystko brzmi tak, jakby zielona herbata była zbyt dobra, by mogła być prawdziwa. Jest tylko jeden kruczek – niektórzy ludzie narzekają na gorzki smak związany z piciem zielonej herbaty.

Picie zielonej herbaty ma same zalety

Lekarze także potwierdzają ile powinno się jej pić dla optymalnych korzyści (przedział wynosi od trzech do dziesięciu filiżanek dziennie). Dla tych, którzy albo nie lubią jej smaku albo nie tolerują picia dziesięciu filiżanek dziennie, ekstrakt z zielonej herbaty jest dostępny w formie suplementu. Ilość ekstraktu w suplemencie może się różnić, i ważne jest, aby dokładnie przeczytać ulotkę. Nie zapomnij także zapytać swojego lekarza czy powinieneś zażywać suplementy zielonej herbaty by utrzymywać swoje zdrowie w dobrej formie. Zielona herbata – poznaj jej zalety
Jak widać zielona herbata ma wiele korzystnych właściwości, a jej codzienne stosowanie ma wiele zalet.

Dodaj komentarz