Wejdź do sklepu!
Wyszukiwarka
Zacznij od podstaw...
Subskrypcja

7 najbardziej sycących potraw

PORADY I ARTYKUŁY+ » Nadwaga i otyłość » Głód i Apetyt » 7 najbardziej sycących potraw

2014-09-16 14:23

W odchudzaniu skuteczne kontrolowanie głodu i zapobieganie przejadaniu się ma kluczowe znaczenie. Są pewne produkty spożywcze i potrawy, które przy stosunkowo niskiej wartości kalorycznej sprawią większą sytość niż inne pokarmy, często o większej zawartości kalorii. Tak więc nie tylko ważna jest ilość zjadanych kalorii, ale także jakość posiłku.

Jedną z najczęściej słyszanych przeze mnie skarg od moich odchudzających się klientów jest to, że „ciągle czują się głodni”. Często gdy to słyszę, muszę im najpierw pomóc ustalić co tak naprawdę oznacza bycie głodnym. Prawdziwy głód jest zwykle najpierw odczuwany w żołądku – gdy spada poziom cukru we krwi, ciało produkuje hormony, które stymulują żołądek do kurczenia się i stąd skurcze żołądka. Ale niektórzy mylą głód z potrzebą jedzenia – która w istocie jest apetytem, , a nie głodem. By pomóc im rozpoznać różnicę, proszę ich o pozwolenie sobie na lekki głód – by naprawdę mogli rozpoznać sygnały wysyłane przez ciało oznaczające „pora coś zjeść” – i by odłożyli widelec kiedy będą czuli się komfortowo – a nie napchani. Pomaga to również wprowadzić zdrowsze, zapełniające potrawy. Jako, że w końcu – jakkolwiek to zdefiniujesz – jeśli poczujesz się głodny, będzie ci o wiele trudniej nadal stosować program. Tutaj jest więc moja lista najbardziej wypełniających potraw jakie możesz zjeść.

Poznaj siedem najbardziej sycących potraw.

  • Ryby – ryby są jednym z najbardziej skoncentrowanych źródeł białka.  A to jest bardzo ważne, ponieważ – w porównaniu z tłuszczami albo węglowodanami – białko jest wyraźnym zwycięzcą jeśli chodzi o zaspokajanie głodu.  A ponieważ ryby mają o wiele mniej tłuszczu niż mięso lub drób, na kęs przypada więcej białka. Świeża, pieczona lub gotowana ryba jest wspaniała, ale jeśli masz mało czasu nie przeocz puszkowanego tuńczyka i łososia, lub mrożonych filetów, krewetek i przegrzebków.
  • Drobne owoce – Wysoko-błonnikowe pożywienia potrzebują więcej czasu na strawienie, co nadaje im cechy powodujące sytość.  Podczas gdy duże owoce dostarczają trochę błonnika, małe owoce są jednymi z najlepszych źródeł błonnika.  Jedna filiżanka malin zawiera niesamowite 8 gram błonnika – dwa razy tyle co jabłko – na jedyne 65 kalorii. Mrożone małe owoce są zawsze dostępne, i są wygodnym dodatkiem do koktajli białkowych – możesz również lekko je rozmrozić i użyć w jogurcie lub serku wiejskim by stworzyć sycący posiłek lub przekąskę.
  • Brokuły – Warzywa są wysoko na mojej liście sycących pożywień, ponieważ są pełne bezkalorycznego błonnika i wody – tak więc są sycące, ale nie pogrubiające. Brokuły są jednymi z warzyw zawierających największe ilości błonnika – jedna filiżanka posiekanych brokuł zawiera 6 gram zaspokajającego głód błonnika.  Kładąc na talerz ugotowane brokuły będzie cię kosztować jedyne 50 kalorii na porcję.
  • Czarne fasole – Fasole zadają głodowi dwa ciosy – mają wysoka zawartość błonnika, ale również przyzwoita ilość białka.  Połowa porcji czarnej fasoli zawiera około 8 gram białka i 8 gram błonnika.  Fasola zwykła i fasola pinto są na niedalekim drugim miejscu.  Wrzuć trochę fasoli do swojej sałatki, zupy albo makaronu by sprawić, że będą one bardziej sycące i satysfakcjonujące.
  • Komosa – dobrą ilość błonnika możesz uzyskać z większości całych ziaren – dodatkowo maja one więcej wody niż produkty z „bardziej suchego” ziarna takie jak płatki albo precelki, więc są bardziej sycące.  Komosa wyróżnia się, ponieważ zawiera również więcej białka niż większość ziaren – około 8 gramów na porcję.  Dodatkowo, w odróżnieniu od jęczmienia lub brązowego ryżu, które potrzebują długiego gotowania, komosa jest gotowa w około 15 minut.  Spróbuj jej jako przystawki lub jako podstawy sałatki podawanej jako główne danie z siekanymi warzywami lub grillowanym kurczakiem.
  • Beztłuszczowy jogurt grecki – Większość beztłuszczowych produktów nabiałowych jest dobrym źródłem białka, ale jogurt grecki wyróżnia się na ich tle.  Jako, że jest skoncentrowany, pojedyncza porcja beztłuszczowego jogurtu greckiego może zawierać niemal dwa razy tyle białka co zwykły jogurt – nawet do 15 gram. Spróbuj go jako deseru – białko nasyci cię i pomoże ograniczyć wieczorne podjadanie.
  • Zupa warzywna – Zupa warzywna ma mało kalorii, a ponieważ zawiera tak dużo wody, jest bardzo sycąca.  Rozpoczęcie posiłku od miseczki lub talerza zupy warzywnej często oznacza, że zaspokoisz się mniejszą porcją głównego dania.  Miska zupy warzywnej jest również dobra przekąską popołudniową.

 Źrodło: http://www.discovergoodnutrition.com
Susan Bowerman - dietetyczka Herbalife
Autorka jest dyplomowaną dietetyczką ze specjalnością dietetyki sportowej. Zatrudniona w Centrum Żywienia Człowieka przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Przez dwa lata była felietonistką Los Angeles Times w sekcji „Zdrowie”. Jest autorką przepisów kulinarnych i planów dietetycznych w książkach „Kolorowa Dieta” oraz „Dieta Los Angeles”.
Susan Bowerman jest zatrudniona przez Herbalife International i ściśle współpracuje z firmą Herbalife.

Susan Bowerman - dietetyczka Herbalife

Susan Bowerman - dietetyczka Herbalife
  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook