Kontakt telefoniczny: 662 278 596

Definicja diety – co to jest dieta?

Definicja diety - co to jest dieta
Słowo dieta pochodzi z klasycznego języka greckiego – δίαιτα diaita (źródło: wikipedia) i oznacza „styl życia”. Już z tego wynika, iż dla starożytnych greków dieta była niezwykle istotnym aspektem życia i była rozumiana znacznie szerzej niż tylko jako sposób odżywiania. Biorąc pod uwagę, iż w tym czasie grecy przywiązywali dużą wagę między innymi do filozofii, nauki, wierzeń, medycyny i kondycji fizycznej to zapewne ówczesne pojęcie diety przeplatało się z tymi zagadnieniami. Na tej podstawie można pokusić się o konkretną definicję diety:

Dieta to świadomy sposób odżywiania mający na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia i kondycji organizmu, idący w zgodzie z nauką i medycyną, wynikający z własnych przekonań i poglądów, połączony z elementami aktywności ruchowej.

Definicja może wydawać się nadmiernie przesadzona, a zawiera wszystkie kluczowe elementy. Dalej możemy pokusić się o rozwinięcie tej definicji:

Definicja może wydawać się nadmiernie przesadzona, a zawiera wszystkie kluczowe elementy. Dalej możemy pokusić się o rozwinięcie tej definicji:

 1. „Dieta to świadomy sposób odżywiania” – Świadomość jest tutaj bardzo ważna, gdyż ciężko mówić o osobie zajadającej się pączkami i golonką, iż prowadzi jakikolwiek styl życia. Jedzenie byle czego i czegokolwiek co jest pod ręką nie jest żadnym stylem odżywiania. Natomiast o osobie, która świadomie dobiera właściwe produkty spożywcze śmiało można powiedzieć, że prowadzi zdrowy styl odżywiania.
 2. „mający na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia i kondycji organizmu” – Żywność powinna dostarczać dla organizmu wielu składników odżywczych, aby funkcjonował on jak należy. Przecież każdemu zależy, aby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem. A jakość zdrowia ściśle zależy od jakości diety. Przykładając należytą wagę do codziennego odżywiania sprawiamy sobie najlepszy prezent – długoterminową inwestycję w zdrowie. Jeśli dieta to styl życia, a jeśli sposób odżywiania naraża na szwank zdrowie to wymaga poważnego przemyślenia.
 3. „idący w zgodzie z nauką i medycyną” – Warto, aby zasady diety opierały się o podstawy naukowe i wiedzę medyczną. Jeśli człowiek od tysięcy lat spożywa owoce, współcześni dietetycy zalecają spożywanie ich kilka razy dziennie, a określona dieta zabrania ich spożywania to powinno się w takim przypadku zapalić czerwone światło. Dieta jako styl życia musi opierać się o zdrowy rozsądek.
 4. „wynikający z własnych przekonań i poglądów” – Dieta często jest związana z kulturą i przekonaniami religijnymi – na przykład muzułmanie nie zjadają wieprzowiny i owoców morza, a hindusi wołowiny. Nie ma w tym nic złego, że własne przekonania wykluczają z diety określone produkty spożywcze jeśli nie są to skrajne zakazy lub nakazy.
 5. „połączony z elementami aktywności ruchowej”  – Organizm człowieka potrzebuje ruchu, aby zachować sprawność. W przeszłości człowiek musiał się natrudzić, aby zdobyć żywność – polując i zbierając. Nasze geny od tamtej pory nie zmieniły się aż tak bardzo, aby współcześnie miało być inaczej. Stąd też dieta i aktywność powinny iść ze sobą w parze.

Mam nadzieje, że taka definicja diety jest wszechstronna i wyczerpująca, jednak zapraszam do komentowania i dyskusji.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Definicja diety - co to jest dieta?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Czytelnicy poszukiwali następujące hasła:

 • definicja słowa djeta
 • co oznacza sposób odżywiania

Podziel się ze znajomymi:

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Gadu-Gadu
 • Twitter
 • Email
 • RSS
 • Wykop
 • Kciuk
Pozostaw odpowiedź

Szybki kontakt:

Odchudzanko.pl - telefon

tel. kom. 662 278 596

Odchudzanko.pl - adres e-mail

kontakt@odchudzanko.pl

Ostatnie artykuły

Dołącz do nas na Facebook

Znajdź nas w Google+