Podjadanie w stresie?

Podjadanie przekąsek w stresie, choć wydaje się miłe, wcale tego stresu nie ujmuje, ale za to dodaje kilka kilogramów.  Nawet jeśli starasz się trzymać dietę i ćwiczysz to takie „niewinne” podjadanie może niezauważalnie wkradać się do harmonogramu dnia i zniweczyć wszystko co osiągnęłaś. Dlatego jeśli dbasz o utrzymanie wagi lub odchudzasz się koniecznie przeczytaj jak radzić sobie z „emocjonalnym” głodem.

Niezależnie od tego czy jesteś smutna, samotna, zła czy niespokojna antidotum na te problemy nigdy nie będzie jakaś smaczna przekąska. Choć chwilowo podniesie poziom zadowolenia i psychicznego komfortu dla organizmu to niestety problemy po krótkim czasie powrócą. Kolejna słodycz nie zmieni tego… Nie martw się – większość osób podjada sporadycznie w stresie, np funduje sobie pucharek lodów po kłótni z partnerem lub pozwala na dodatkowy kawałek pizzy po ciężkim dniu pracy. Jednak powodem do zmartwień masz wtedy, gdy emocjonalne jedzenie wkrada się na stałe do Twojego życia i sięgasz po przekąski pod byle pretekstem. Jeśli jedzenie jest pierwszą i najczęstszą odpowiedzią na negatywne myśli i uczucia, to musisz wziąć się w garść.

Czym jest emocjonalne jedzenie?

Jeśli uciekasz w stronę przekąsek za każdym razem gdy poczujesz się gorzej w nadziei, że jedzenie to zmieni to masz do czynienia z emocjonalnym podjadaniem. Czasem jest to świadoma decyzja, gdy na przykład szef Cię wkurzy, a Ty w ramach „rekompensaty” pozwolisz sobie na podwójną porcję ulubionej potrawy. Jednak w większości przypadków dzieję się to bezwiednie i często w odpowiedzi niesprecyzowane negatywne emocje. Wtedy nie wiesz co konkretnie Cię przygnębiło, ale podświadomie wiesz, że przekąska jest tym co wyleczy Twoje dolegliwości…

To głód emocjonalny czy fizyczny?

Jest kilka wskazówek, które pomogą Ci odróżnić głód emocjonalny, od tego fizycznego:

  • Emocjonalny apetyty przychodzi nagle. Poczujesz dyskomfort psychiczny lub napięcie i bam…. czujesz się głodna – musisz coś zjeść bez względu na konsekwencje. Natomiast głód fizyczny przychodzi stopniowo i jednostajnie zwiększa się. Zaczynasz czuć głód, ale możesz poczekać z jedzeniem. Wtedy daje Ci to czas, by wybrać mądrze – pożywny i zdrowy posiłek.
  • Podjadanie w stresie kieruje nas w stronę słodkiego lub tłustego jedzenia, tym samym wysokokalorycznego. Często też taki napad głodu jest mocno sprecyzowany – akurat chcesz zjeść tabliczkę białek czekolady nadziewanej truskawkami. Natomiast jeśli jesteś głodny fizycznie to zjedzenie czegokolwiek brzmi dla Ciebie dobrze. Jesteś w stanie rozważyć kilka opcji aby nasycić organizm, a przez to szansa że wybierzesz lepszą i mniej kaloryczną opcję jest znacznie większa.
  • Gdy głód fizyczny jest zaspokojony, a żołądek napełniony jest to konkretny sygnał, aby przestać jeść. Jeśli jednak Twoim jedzeniem kierują emocję to łatwo jest ten sygnał zignorować i zjeść o wiele za dużo.
  • Po szybkiej i byle jakiej przekąsce z powodu głodu emocjonalnego najczęściej popadamy w wyrzuty sumienia, wstyd i poczucie winy, że nie potrafimy zapanować nad tego typu potrzebami. W przypadku zaspokajania głodu fizycznego taka sytuacja nie ma miejsca, gdyż jest to naturalne.

Jak sobie poradzić z podjadaniem emocjonalnym?

  • Prowadź dziennik swojej diety. Pomoże Ci to zobaczyć co wyzwala w Tobie chęć podjadania. Oceniaj poziom głodu w skali 1-10 i zapisuj przy tym jak się czujesz. Pozwoli Ci to przekonać się, iż nie jesz z głodu tylko dlatego, że jesteś smutna, zdenerwowana, zestresowana, itd. Da Ci to wyobrażenie jak dużo nadprogramowych kalorii pochłaniasz przez emocje.
  • Przyznawaj się do emocji. Jeśli są one bodźcem do sięgania po niezdrowe przekąski to nie hamuj tego uczucia. „Ok, jestem wściekła lub znudzona, ale czy to powód żeby coś zjeść? Przecież jedzenie nie sprawi, że te uczucia znikną!”
  • Znajdź alternatywę dla jedzenia. Poświęć chwilę, aby poradzić sobie ze swoimi uczuciami i rozwiązać problemy. Zrób listę rzeczy, którą możesz zrobić zamiast jedzenia emocjonalnego: przespacerować się, medytować, poczytać książkę, posłuchać muzyki, czy zadzwonić do koleżanki bez konkretnych tematów do rozmowy.
  • Myśl negatywnie o podjadaniu. Jeśli ciągle będziesz się przed sobą tłumaczyła, że tabliczka czekolady jest dobra na poprawę humoru to nie będziesz mieć żadnych oporów, aby sięgnąć po kolejną. Twoja postawa powinna być jasna: jedzenie nie jest antidotum na żadne emocje! Jasno daj sobie do zrozumienia, że spędzenie 3 godzin przed telewizorem i zajadanie się w tym czasie lodami, nie jest lekarstwem na to, że ktoś Cię wyprowadził z równowagi.
  • Przeczekaj sytuacje stresujące. „Zajadacze stresu” są błędnie przekonani, że jeśli nie zjedzą czegoś to sytuacja będzie jeszcze gorsza niż dotychczas. Zamiast od razu pędzić po przekąskę daj sobie kilka minut – znajdź sobie szybko inne zajęcie, zajmij swoje myśli innymi sprawami, skup uwagę na innych sprawach niż wymyślony głód, a zobaczysz że szybko Ci to minie.

Pamiętaj – aby się wyzbyć nawyków emocjonalnego podjadania potrzebujesz czasu. Nie zrobisz tego natychmiast z dnia na dzień. Bądź dla siebie wyrozumiała, lecz stanowcza. Walka z nawykiem zajadania stresu musi być z Twojej strony świadoma, gdyż w przeciwnym wypadku podświadome nawyki sięgania po przekąski ciągle będą na wygranej pozycji.

jak-radzic-sobie-z-emocjonalnym-podjadaniem

Dodaj komentarz