Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze – jak sobie z nim radzić?

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób naszych czasów – cierpi na nią aż co piąta osoba po 40. roku życia, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Nadciśnienie tętnicze przyczynia się rozwoju miażdżycy oraz innych chorób związanych z zaburzeniami układu krążenia i może prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu.Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami nadciśnienia niezbędna jest prawidłowa dieta i zdrowy styl życia.

 Jak rozpoznać nadciśnienie?

Ciśnienie tętnicze często ulega wahaniom zarówno u zdrowych jak i chorych osób. Wpływają na to różne czynniki, takie jak: temperatura, wysiłek fizyczny, czy też napięcia emocjonalne. Jednak gdy kilkukrotne pomiary pokazują odchylenia od prawidłowych wartości, może to oznaczać nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u osób dorosłych to 120/80 mm Hg, drobne różnice w  stosunku do tej wartości nie są groźne, lecz większe mogą być przyczyną poważnych chorób. Podwyższone ciśnienie tętnicze obserwujemy u osób, u których przekracza ono wartość 160/95 mm Hg. Osoby takie muszą znajdować się pod stałą opieką lekarską.

Podstawowym problemem na jaki natkniemy się próbując stwierdzić, czy my lub ktoś z naszego otoczenia cierpi na nadciśnienie jest to, że często przebiega ono niemalże bezobjawowo, przez co nie motywuje nas do leczenia. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć nawet pojawiających się okazjonalnie objawów nadciśnienia, takich jak:

 • drażliwość
 • kołatanie serca
 • bezsenność
 •  zawroty głowy
 •  szum w uszach

Z czasem objawy te mogą się nasilać, wówczas mogą towarzyszyć im również duszności i bóle w okolicy serca. Jednak całkowitą pewność czy nie dolega nam nadciśnienie da nam tylko regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.

Skąd bierze się nadciśnienie?

W ponad 90% przypadków mamy do czynienia z nadciśnieniem samoistnym, którego przyczyna nie jest do końca znana. Miewa ono podłoże genetyczne, ale czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są też otyłość, zła dieta i niezdrowy styl życia. Ponadto nadciśnienie tętnicze występuje także przy niektórych chorobach nerek i nadnerczy oraz wrodzonych wadach serca, mówimy wtedy o nadciśnieniu wtórnym.

Profilaktyka i leczenie nadciśnienia tętniczego krwi.

Nadciśnienie tętnicze leczy się farmakologicznie, wiele leków stosowanych w tej chorobie opartych jest na ziołach i preparatach roślinnych. Jednak nowoczesne leczenie kładzie nacisk również na stosowanie odpowiedniej diety oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, których powinni przestrzegać ludzie z nadciśnieniem  oraz ci, którzy nie chcą na nie zachorować:

 • używaj mniej soli, sól to najsilniejszy czynnik podnoszący ciśnienie krwi,
 • rzuć palenie, badania wykazują, że palacze są bardziej podatni na choroby układu krążenia,
 • ogranicz picie alkoholu, podobnie jak papierosy, napoje wyskokowe są czynnikiem ryzyka,
 • schudnij, otyłość zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, a u osób z nadciśnieniem może prowadzić do groźnych powikłań,
 • ogranicz spożywanie tłuszczów nasyconych, unikaj tłustych mięs, zastąp je rybami morskimi, które są dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3, zamiast smażenia – piecz, grilluj i gotuj,
 • przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia, wzbogacaj swoją dietę w warzywa i owoce, dostarczaj sobie błonnika jedząc produkty pełnoziarniste,
 • ruszaj się – ale nie forsuj, ruch ma bardzo korzystny wpływ na układ krążenia, pozwala nawet zmniejszyć dawki przyjmowanych leków, ale osoby z nadciśnieniem powinny unikać tzw. statycznych wysiłków fizycznych, takich jak sporty siłowe, poleca im się natomiast wysiłki dynamiczne – bieganie, aerobik, jazdę na rowerze, czy pływanie,
 • częściej odpoczywaj, aby nie nadwyrężać układu krążenia,
 • unikaj napięć i stresów, długotrwała sytuacja stresowa podnosi ciśnienie krwi.

Skutki nie leczonego nadciśnienia tętniczego.

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do powikłań w układzie sercowo-naczyniowym. Gwałtowne skoki ciśnienia mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepów, z kolei podwyższone ciśnienie nasila przenikanie złego cholesterolu (LDL) do naczyń krwionośnych. Oba te czynniki zwiększają ryzyko zawału serca. Osoby z nadciśnieniem są też bardziej narażone na zaburzenia rytmu i niewydolność serca a także przerost jego lewej komory. Jeżeli nadciśnieniu towarzyszy nadwaga, otyłość, cukrzyca, czy podwyższona wartość cholesterolu we krwi powikłania pojawią się szybciej. W Polsce nadciśnienie, podobnie jak choroby serca, częściej spotyka mężczyzn niż kobiety.

Dodaj komentarz