Jak zadbać o nerki – 5 skutecznych porad

Nerki choć są niewielkich rozmiarów to wykonują codzienne ogromną pracę jako swoista stacja odwadniania. Każda z dwóch nerek dorosłego człowieka waży około 100-150 gram i znajdują się po obu stronach kręgosłupa, ukośnie pod wątrobą i śledzioną.

Wyobraź sobie, że każdej godziny krew średnio kilkanaście razy przepływa przez setki tysięcy cienkich niczym włos kanalików nerkowych. Praktycznie co pięć minut każda kropla krwi jest tam badana pod kątem obecności rozpuszczalnych w wodzie resztek metabolicznych i nawet trucizn. Te niepożądane substancje są w nerkach odfiltrowane i wydalone wraz z moczem.

To swoiste filtrowanie i odtruwanie organizmu przez nerki jest dla organizmu tak ważne, że możliwe jest nawet w przypadku uszkodzenia nerek i obniżenia ich wydajności do 15%Choć natura przyznała nerkom ogromy potencjał rezerwowy to nie oznacza to, iż można nerki bez żadnych konsekwencji eksploatować.

Gdyby z jakiś przyczyn wydolność nerek spadła poniżej 15%, dochodzi do nadmiernego nagromadzenia szkodliwych substancji i niekorzystnych produktów przemiany materii. Stopniowo taki stan rzeczy przyczynia się do zatrucia organizmu. W takich sytuacjach bez sztucznego „płukania” krwi, czyli dializy, człowiek umarłby w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Przedstawiamy 5 kluczowych porad jak zadbać o zdrowie nerek.

  • Jeśli jesteś po 40-tym roku życia koniecznie regularnie kontroluj ciśnienie krwi i w przypadku jego podwyższenia natychmiast podejmuj środki zaradcze po wizycie u lekarza. Nie bagatelizuj tego. Nie leczone nadciśnienie tętnicze może po pewnym czasie uszkadzać wrażliwą tkankę nerek.
  • Nie przeceniaj dobroczynnych właściwości alkoholu, szczególnie piwa, które ma rzekomo wspierać pracę nerek. Pamiętaj, iż alkohol nawet w umiarkowanych ilościach przynosi więcej szkody niż pożytku dla organizmu.
  • Nie nadużywaj środków przeciwbólowych lekkomyślnie. Stosuj leki, kiedy jest to naprawdę konieczne, a nie z przyzwyczajenia. Pamiętaj, iż pozostałości po takich lekach również muszą być odfiltrowane przez nerki co je czasami niepotrzebnie obciąża. W dodatku regularne i długotrwałe stosowanie złożonych preparatów przeciwbólowych, zawierających różne uśmierzające ból substancje czynne oraz kofeinę, może powodować uszkodzenie komórek rdzenia nerki. Wskutek tego nerki mogą się skurczyć, a ich funkcja stać się bardziej upośledzona.
  • Wypijaj codziennie co najmniej 2 – 3 litry wody mineralnej lub ewentualnie częściowo herbatek ziołowych dziennie. Nerki potrzebują bowiem dostatecznej ilości płynów, aby spełniać swoją filtracyjną rolę i wraz z moczem wypłukać z organizmu trucizny. Pamiętaj, aby była to woda i nie nadużywaj  używek zawierających kofeinę, teinę i cukier.
  • Zadbaj o właściwy wybór produktów spożywczych. Dzisiejsza technologia produkcji, konserwowania i przechowywania żywności sprawia, iż znajduje się w niej wiele substancji dla organizmu niepożądanych. Im więcej przetworzonej żywności spożywasz, pełnej barwników, konserwantów, utrwalaczy itd tym bardziej zmuszasz nerki do wytężonej pracy.

Dodaj komentarz