Jak unikać pustych kalorii w napojach?

Dbasz o każdy zjedzony kęs i skrupulatnie sprawdzasz kaloryczność potraw, a wciąż borykasz się z problemem nadmiernej wagi? Pewnie skupiasz się na liczeniu kalorii w jedzeniu, ale kompletnie nie zwracasz uwagi na to ile pustych i niepotrzebnych kalorii wypijasz każdego dnia?

A napoje potrafią ukrywać naprawdę wiele kalorii. Wystarczy kawa cappuccino dwa razy dziennie, szklanka napoju gazowanego do obiadu oraz dwa drinki wódki z sokiem owocowym dla relaksu pod wieczór, aby do Twojego dziennego jadłospisu niepostrzeżenie wkradło się ponad 600 kcal. Może zrujnować to każdą dietę, gdyż należy wziąć po uwagę, iż do schudnięcia 0,5 kg masy ciała trzeba oszczędzić około 500 kcal każdego dnia przez cały tydzień…

Płynne kalorie nie sycą.
Podstawowym powodem dla którego zapominamy o kaloriach w płynach jest to, iż napoje nie sycą organizmu. Większość płynów nie zajmuje zbyt dużo miejsca w żołądku. Przeważnie to co wypiliśmy wypełnia puste szczeliny między kęsami pożywienia. W ten sposób dokładamy sobie jedynie dodatkowych kalorii bez efektu „pojedzenia sobie”, a w dodatku nawet nie zwracamy na to uwagi.

Słodkie napoje to ukryte kalorie.
Wiele osób stosujących jakąkolwiek dietę odchudzającą, która nie przynosiła rezultatów po prostu skorygowała swoje nawyki związane z piciem słodkich i gazowanych napojów. Dzięki temu można uciąć znaczną ilość kalorii ze swojego jadłospisu. Wystarczy, iż w ciągu dnia zrezygnujesz ze szklanki lemoniady (110 kcal na porcję 250 ml), a zaoszczędzisz taką ilość kalorii, która spowodowałaby przytycie około 5,5 kg w ciągu roku! Inny przykład: wydaje Ci się, że zaspokajasz pragnienie szybko wypitym napojem gazowanym z puszki, a tymczasem całkowicie niepostrzeżenie dostarczysz organizmowi dodatkowo 15 łyżeczek cukru…

Dlaczego mówimy o pustych kaloriach?
Napoje słodzone i gazowane oprócz węglowodanów, czyli cukrów nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści odżywczych. Jednym słowem dostarczamy prawie wyłącznie kalorie, których i tak mamy wszędzie w nadmiarze. Problemem będą nie tylko takie napoje, ale wszelkiego rodzaju napoje kawowe, mrożone herbaty z kartonu, soki i lemoniady w butelkach.
Oczywiście istnieją napoje, które choć posiadają kalorie mogą być uznane za wartościowe. Na przykład odtłuszczone mleko, zupy warzywne oraz koktajle proteinowe. Jednak nie zawierają one jedynie kalorii, a przynoszą wraz z nimi wiele wartościowych składników – witamin, błonnika, białka, itp. Jako uzupełnianie diety nadają się doskonale, ale z perspektywy potrzeby nawadniania organizmu nie będą się sprawdzać.

Alternatywa dla kalorycznych napojów.
Jeśli wraz z napojami przemycasz do diety zbyt dużo kalorii na pewno zainteresują Cię alternatywne rozwiązania. Oczywiście zawsze najlepszym wyborem będzie woda mineralna. Nie zawiera kalorii, a w dodatku dostarczy jeszcze „garść” składników mineralnych, np cennego magnezu. Dobrym rozwiązaniem będą też zielone herbaty oraz ziołowe „herbatki”, a także z pewnymi ograniczeniami czarna kawa (bez cukru i mleczka). Korzystnie wpłyną na stan zdrowia dzięki zawartości cennych składników roślinnych, jak na przykład antyoksydanty, a praktycznie nie zawierają kalorii. Niektórzy dopuszczają też picie soków owocowych czy nawet warzywnych. Jeśli wyciskasz je własnoręcznie i pijesz świeży sok to możesz sobie pozwolić na taką przyjemność od czasu do czasu. Jeśli jednak ma to być sok w kartonie zakupiony w sklepie to już lepiej wypić szklankę wody i zjeść świeży owoc.

 Zdradliwe kalorie w napojach alkoholowych.
Koneserzy win, piwosze czy osoby relaksujące się drinkiem wieczorem też powinni wiedzieć, że alkohol jest wysokokaloryczną przyjemnością. W dodatku łatwo się przy nim zapomnieć i przekroczyć swoje dzienne limity. Lampka wina to około 100 kcal, małe piwko to co najmniej 150 kcal, a kieliszek wysokoprocentowego alkoholu będzie zawierał 100-170 kcal. A jeśli delektujesz się wymyślnymi drinkami to może być jeszcze gorzej, gdyż niektóre z nich mogą przekraczać nawet 400 kcal na porcję…

Kaloryczność niektórych napojów.
Prześledź poniższą tabele prezentującą zawartość kalorii w niektórych napojach. Przekonaj się ile pustych kalorii niepostrzeżenie może przemycać się do Twojej codziennej diety. Wciąż zastanawiasz się dlaczego borykasz się z nadwagą?

Napój Porcja Kalorie
Woda mineralna dowolna 0 kcal
Kawa czarna dowolna 0 kcal
Herbata zielona dowolna 0 kcal
Sok pomidorowy szklanka 250 ml 40 kcal
Szampan kieliszek 125 ml 80 kcal
Czerwone wino kieliszek 125 ml 100 kcal
Cappuccino szklanka 250 ml 100 i więcej kcal
Białe wino kieliszek 125 ml 100 kcal
Mocne trunki
(gin, wódka, rum, whisky)
kieliszek 45 ml 100-125 kcal
Sok pomarańczowy szklanka 250 ml 110 kcal
Lemoniada szklanka 250 ml 110 kcal
Sok jabłkowy szklanka 250 ml 120 kcal
Sok ananasowy szklanka 250 ml 135 kcal
Sok żurawinowy szklanka 250 ml 140 kcal
Napój gazowany puszka 333 ml 150 kcal
Piwo (małe) puszka 333 ml 150 kcal

Puste-kalorie-w-alkoholu

Dodaj komentarz