Jak nie przytyć 13,4 kg w ciągu roku?

 Jak nie przytyć 13,4 kilograma (i oszczędzić 94 tysiące kcal) w ciągu roku? Wystarczy oszczędzić sobie każdego dnia 3 łyżeczki cukru, kostka masła i szklanka napoju gazowanego!

Jesz „mało”, a mimo wszystko tyjesz? Liczysz kalorie, a nie możesz poradzić sobie z nadwagą? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak banalne szczegóły mogą wpływać na dietę i przemycać do jadłospisu nadmiar kalorii…

Kalorie to energia, którą dostarczamy do organizmu, aby funkcjonować. Jej nadmiar z pożywienia odkładamy w postaci zapasów tkanki tłuszczowej. Każdego dnia musimy dbać, aby Nasz organizm otrzymywał taką ilość kalorii, którą jest w stanie spożytkować.

Specjaliści zakładają, iż nadmiar około 7000 kcal powoduje przytycie około 1 kilograma. W drugą stronę, aby schudnąć 1kg musisz spalić taką ilość kalorii lub oszczędzić w diecie 7000 kcal. Może wydawać Ci się to ogromną liczbą, ale udowodnię Ci jak drobne i bagatelizowane szczegóły mogą wpłynąć na Twoją dietę.

 Jak nie przytyć ponad 13 kilogramów w roku? Unikaj tego:

Trzy łyżeczki cukru (18 gram – 72,9 kcal) to 3,8kg mniej w ciągu roku
Praktycznie prawie każdy z Nas posiłkuje się w ciągu dnia kawą lub herbatą, w znacznej mierze słodzoną. Zakładając, że wypijasz 3 filiżanki kawy dziennie słodzone 2 łyżeczkami cukru każda i zmniejszysz tą dawkę tylko o połowę oszczędzisz każdego dnia 72,9 kcal. W ciągu roku wyniesie to już 26,6 tysiąca kcal, a daje to równowartość 3,8 kg!

Kosteczka masła (10 gram – 74,6 kcal) czyli 3,9 kg mniej po roku
Masło lub margaryna stała się nieodłącznym elementem diety wielu osób. Tłuszcz w nich zawarty potęguje smak i wiele osób nie wyobraża sobie kromki chleba nieposmarowanej masłem czy margaryną. Jednak wyobraź sobie, że kostka masła zjadana każdego dnia dostarczy Ci w ciągu roku 27,2 tysiące kcal, a tym samym może spowodować przytycie około 3,9 kilograma! Więc smaruj z umiarem lub w ogóle…

Szklanka napoju gazowanego (250 ml – 110 kcal) czyli 5,7 kg
Choć to tylko napój to też zawiera kalorie. Szklanka (czyli 250 ml) popularnej w Polsce coli przyniesie Ci około 110 kcal. Jeśli takim napojem raczysz się każdego dnia – a to do obiadu, a to z automatu w puszce, a to z wypijanym drinkiem to w ciągu roku wypijesz dzięki temu „zaledwie” 40,1 tysiąca kalorii. Taka liczba to około 5,7 kilograma zbędnej tkanki tłuszczowej. Zamiast tego może rozważ wypicie szklaneczki zwykłej, niegazowanej wody mineralnej?

Podsumowując: uniknięcie w ciągu dnia 3 łyżeczek cukru, kostki masła i szklanki napoju gazowanego pozwoli Ci oszczędzić w ciągu roku nadmiaru prawie 94 tysiąca kcal, a to może zapobiec przytyciu 13,4 kilograma w tym czasie.

 Jeszcze dobitniej: 

  • Aby schudnąć 13,4 kilograma trzeba spalić około 94.000 kcal.
  • Aby spalić 94.000 kcal kobieta o wadze 74 musiałaby biec średnim tempem przez minbimum 78.000 minut.
  • Te 78.000 minut daje 1300 godzin, a to z kolei daje nieco ponad 54 dni.
  • Kobieta o wadze 74 kg zaczynająca swój bieg 1 stycznia, aby schudnąć 13,4 kg musiałaby przestać biec 23 lutego (biegnąc 24h na dobę!).
  • W tym czasie przebiegłaby dystans 12.000 kilometrów.

Więc lepiej nie lekceważ 3 łyżeczek cukru, kostki masła i szklanki napoju gazowanego… Przez rok te 3 drobnostki mogą spowodować przytycie 13,4 kg – możesz łatwo tego uniknąć.

Dodaj komentarz