Dlaczego diety są nieskuteczne?

Praktycznie każda osoba odchudzająca, wcześniej czy później dojdzie do wniosku, iż tradycyjne diety są nieskuteczne. Mimo rozwoju nauki, dietetyki, medycyny to i tak odchudzanie przychodzi Nam z coraz większym trudem, a schudnąć na stałe to już niecodzienny wyczyn. Diety są nieskuteczne i to nie Twoja wina, że nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie obwiniaj za taki stan rzeczy swoich genów, swojego metabolizmu i swojej słabej woli.Winna jest twoja dieta, a poniżej Ci to udowodnię.

Zanim zrozumiesz dlaczego tradycyjne diety oparte o produkty spożywcze z półek sklepowych są tak słabo skuteczne i nie przynoszą trwałych rezultatów musisz wiedzieć dlaczego tyjesz. Odpowiedź z pozoru powinna być prosta – dlatego, że za dużo zjadasz pożywienia, a tym samym dostarczasz do organizmu nadmiar kalorii, które odkładają się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Niby proste, ale nie jest normalnym zjawiskiem przejadanie się i tycie. To przejadanie, a tym samym nadwaga prawdopodobnie wzięła się stąd, że spożywasz za duże ilości kalorii, a za mało wartości odżywczych. Możesz czuć głód z dwóch najważniejszych powodów – z powodu niedoboru energii lub niedoboru składników odżywczych. Jednak Ty zjadasz za dużo tej energii, czego dowodem jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Czyli czujesz głód, bo Twoja dieta, choć dostarcza nadmiar kalorii, nie zaspokaja potrzeb odżywczych twojego organizmu.

Dlaczego stosowane diety są nieskuteczne?

Nigdy nie zastanawiało Cię, dlaczego jesz na tyle dużo, że tyjesz i masz problem z utrzymaniem wagi, a mimo wszystko ciągle czujesz głód i potrzebę podjadania? Teraz już masz odpowiedź: jednym słowem odżywiasz się ilościowo, a nie jakościowo. Najlepiej przedstawi to poniższy wykres:
nieskuteczna-dieta

Jeśli teraz zastosujesz dietę odchudzająca, która będzie polegała na ograniczeniu spożywanych kalorii to jaki będzie tego rezultat? Ograniczenie jedzenia ograniczy również dostarczanych do organizmu potrzebnych składników. I tutaj ich niedobory jeszcze bardziej się spotęgują, frustracja spowodowana odchudzaniem i brakiem wyników będzie coraz większa, napady apetytu niemożliwe do kontrolowania, a przecież z głodem nie wygrasz i wcześniej czy później przełamiesz się. Może przez jakiś czas uda Ci się chudnąć, ale z reguły rezultaty pozostaną nietrwałe i utracone kilogramy powrócą.

Do tego sprawę diety utrudnia jakość produktów spożywczych, które są tak mocno przetworzone, że praktycznie nie zawierają niczego wartościowego i mają jedynie do zaoferowania nadprogramowe kalorie. Najbardziej popularne na Naszych stołach są wszelkiego rodzaju makarony, pyzy, pierogi, białe pieczywo, słodkie bułeczki, biały ryż, obrane ziemniaki i wiele innych produktów przepełnionych kaloriami. W grę wchodzą jeszcze produkty, które w domysłach producentów maja zaspokajać głód – jogurciki i deserki, batoniki i wafelki, które przepełnione są węglowodanami (energią) z dużą dawką tłuszczu (dla uwydatnienia smaku). Owszem zaspokoją głód, ale ten ilościowy związany z kaloriami, ale jakość odżywiania z tymi produktami pozostawia wiele do życzenia i znów po krótkim czasie czujemy potrzebę zjedzenia czegoś…

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, iż tradycyjna dieta nie zaspokoi potrzeb odżywczych organizmu bez dostarczania nadmiaru kalorii. A jeśli w grę wchodzi ograniczanie jedzenia w trakcie odchudzania to już całkiem w tym okresie popadamy w niedobory odżywcze niezbędnych składników. Powszechna jest opinia, iż typowa dieta odchudzająca np 1000 czy 1200 kcal nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu na witaminy, minerały, mikroelementy, błonnik, aminokwasy, białko, itdStąd też typowe diety odchudzające są tak mało skuteczne – wcześniej czy później organizm odczuje głód spowodowany brakiem tego co tak naprawdę potrzebuje. Wtedy brniesz dalej w bezsensownej diecie walcząc o każdy kilogram albo poddajesz się rezygnując z odchudzania.

Suplementy poprawią skuteczność diety?

Coraz częściej z pomocą przychodzą suplementy diety, czyli środki spożywcze, których zadaniem jest uzupełnianie diety. Zawierają one z reguły kwintesencję tego co organizm potrzebuje w przystępnej formie tabletek, a jednocześnie nie zawierają wad tradycyjnej żywności, czyli nadmiaru kalorii i sztucznych substancji. Suplementy nie mają na celu zastąpić całkowicie zdrowego i racjonalnego sposobu odżywiania, a mają na celu znakomicie go uzupełniać. Część osób również stosuje suplementy wspierające odchudzanie oraz kontrolowanie swojej wagi.

Aby dieta była skuteczna musisz poprawić jakość odżywiania. Najlepszy sposób, aby to zrobić bez zwiększenia ilości spożywanych kalorii to stosowanie suplementów diety. Prawidłowa dieta, a tym bardziej odchudzanie potrzebuje wsparcia – im wcześniej to zrozumiesz, tym szybciej uda Ci się schudnąć, a jakość Twojego odżywiania zwiększy się. Bierz z życia jak najwięcej – szkoda marnować je na nadwagę czy choróbska, których możesz uniknąć.

Dodaj komentarz